پرتال شرکت آهک صنعتی سیمان شرق تاريخچه شرکت تاريخچه شرکت آهک صنعتی

کلمات کلیدی : تاريخچه آهک شرق,آهک,سیمان

 

در سال 1336 زمانيكه زحمات طاقت فرسا و شبانه روزي جمعي به بار نشست و بهره برداري از كوره هاي عمودي با استفاده از انرژي حرارتي كك كه فن آوري روز آن زمان بود آغاز گرديد ، متاسفانه مرحوم زاهدي در قيد حيات نبود تا ثمره آخرين تلاش خود را در رستاي اعتلاي صنعت پايه مملكت تماشاگر باشد .
سير تاسيس و توسعه شركت از سال 1332 با تاسيس شركت و اجراي واحد 150 تني و به دنبال آن در سال 1336 واحد 250 تني كوره قائم فعاليت بهره برداري خود را كامل نمود. در ادامه با اساس لزوم گسترش مجموعه ودستيابي به بازار هاي جديد احداث اولين كوره دوار با ظرفيت 300 تن در روز با بهره گيري از دستاوردهاي فني شركت كروپ آلمان در مهر 1346 به بهره برداري رسيد .
اين پايان كار نبود و گسترش روز افزون شهرها ، كثرت تقاضاهاي عمومي و ايجاد طرح هاي زيربنايي در استان حجم وسيعي از سيمان را طلب مي كرد كه حاصل آن راه اندازي واحد 2 در مرداد ماه 1354 به ظرفيت اسمي 1250 تن بود .
در سال 1362 بعلت مقرون به صرفه نبودن توليدات كوره هاي قائم اين كوره ها از بهره برداري خارج وبه كلي متوقف شد.
تدابير مسئولين شركت در رابطه با تحصيل منابعي كه بتواند خلاء مادي ناشي از متوقف كردن واحدهاي قائم را جبران كند به تفكر تهيه و توليد آهك صنعتي منجر شد و اين فكر در سال 1369 از قوه به فعل در آمد و حاصل آن بعد از راه اندازي يك دستگاه سنگ شكن فكي و سرند دو طبقه آن در سال 1372كه ساخت شركت KOBE STEEL بود با ساخت و نصب دو دستگاه كوره قائم دابل شفت تيپ MEARZ به ظرفيت 550 تن در تيرماه 1374 به ثمر نشست .
با توجه به طيف وسيع استفاده از آهك در صنايع مختلف و رشد تقاضا فرآورده هاي آن در بازار هيئت مديره شركت سيمان شرق تصميم به تشكيل شركت مستقل آهك به منظور پاسخ گوئي بهتر به نياز مشتريان ، توسعه سبد محصولي و ارتقاء كيفيت محصول و توسعه بازار را داشته و براساس تصويب آنان شركت آهك صنعتي سیمان شرق در 30 مهر 1390 تاسيس و فعاليت توليدي خود را از ابتدا دي ماه 1390 آغاز نمود و خوشبختانه توانست در سال اول فعاليت خود جوابگويي برنامه ريزي بودجه اي خود باشد.
شرکت آهک صنعتی سیمان شرق به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و در تاریخ30 مهرماه1390 تحت شماره 43245 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی مشهد به ثبت رسیده است. و به موجب اساسنامه شرکت سال مالی شرکت از اول شهریور ماه آغاز و در آخر مرداد ماه سال بعد به پایان می رسد.
موضوع فعالیت شرکت به تفضیل درماده 2 اساسنامه درج شده است . طبق مفاد ماده مزبور فعالیت اصلی شرکت عبارت است از شناسایی، اکتشافات، استخراج و بـهره برداری از معادن مورد نیاز وتولید فرآورده های آهکی و عملیات مجازفنی آهک وصنایع جانبی وابسته به آن به موجب پروانه بهره برداری شماره11171/6 مورخ 25 بهمن ماه 1390 که توسط سازمان صنایع معادن استان خراسان رضوی صادر شده، وظرفیت تولید سالانه معادل150.000تن انواع آهک کلوخه می باشد.
باتوجه به این که مالکیت حدود %96 درصد سهام شرکت متعلق به شرکت سیمان شرق (سهامی عام) جزو شرکت های تابعه شرکت مزبور می باشد. درحال حاضر محل قانونی شرکت مشهد ـ خیابان دانشگاه ـ دانشگاه 31- ابتدای خیابان کفایی-رو به روی بانک سپه - پلاک 1 می باشد.
شرکت آهک صنعتی سیمان شرق بعنوان یکی از شرکتهای فعال در صنعت آهک از بدو تاسیس در چهار چوب قوانین ومقررات ملی و بومی منطقه شروع به فعالیت نموده وهمواره فرآیند ها، فعالیتها وعملکرد خودرا مطابق با قوانین مقررات عمل نموده است.
در اين رهگذر يكساله توانستیم با ايجاد واحد هاي مالي ، آزمايشگاه و مهندسي ، بازرگانی وفروش مقدمات ساختار شركتي مناسب ايجاد نمايد .
نقش توسعه سبد محصول ما را برآن داشت تا در نخستين سال فعاليت توجه خود را برروي مطالعات بازار و تهيه طرح هاي توجيهي افزايش ظرفيت و بررسي فن آوري روز توليد آهك داشته باشيم كه هرچند ساخت واحد جديد بعلت شرايط ارزي و بازار به تصويب نرسيد ولي مطالعه و بررسي ساير فرآورده هاي در دستور كار قرار دارد و با دعوت از مشاورين داخلي و خارجي برنامه ريزي براي بهبود شرايط توليد نيز در حال پيگيري و اجرا است.